Jak zabezpieczyć podłogę w jadalni?

Jadalnia jest pomieszczeniem, które z założenia jest bardzo intensywnie eksploatowane. To tutaj skupia się znaczna część życia rodzinnego, a stół w jadalni jest regularnie oblegany przez domowników. Dlatego też meble jadalniane powinny być wykonane z na tyle solidnego materiału, aby podołać wyzwaniu, jakim jest sprostanie tak intensywnej eksploatacji. Warto jednak zwrócić także uwagę na odpowiednie zabezpieczenie podłogi, która w jadalni jest ponadprzeciętnie narażona na uszkodzenia mechaniczne. W ostatnich latach coraz więcej osób odchodzi od zwyczaju kładzenia na podłogi dywanów i pozostawia podłogi niczym nieosłonięte. Jest to zrozumiałe, gdyż większość stosowanych teraz podłóg jest na tyle estetyczna, że dywany nie są potrzebne. W przypadku jadalni dywan nie pełni jednak jedynie roli ozdobnej, a także służy do ochronienia podłogi przed uszkodzeniem.

Dlaczego warto położyć dywan w jadalni?

Biorąc pod uwagę to, w jaki sposób korzysta się z jadalni, meble jadalniane, takie jak stół i krzesła będą regularnie przestawiane i delikatnie poruszane podczas siadania i wstawania do stołu. Naturalne jest, że masywne konstrukcje oparte na drewnianych nogach mogą w dość łatwy sposób porysować delikatne drewniane podłogi. Z czasem nawet podłogi z marmuru, gresu lud terakoty mogą ulec zniszczeniu podczas takiego użytkowania. Często naprawa przetartej lub wręcz uszkodzonej mechanicznie podłogi jest niemożliwa, co znacząco obniża walory estetyczne. W ostateczności pozostaje cyklinowanie podłogi, które jednak jest bardzo kosztowne, a także dość problematyczne, gdyż wymaga użycia do tego specjalistycznego sprzętu. Nie zawsze też uda się przywrócić podłogę do stanu pierwotnego. Wykorzystanie dywanu, jako zabezpieczenia podłogi wydaje się więc najrozsądniejszym wyjściem.

Podkładki pod nogi mebli jadalnianych

Nie chcąc kłaść w jadalni lub salonie dywanu, można także zaopatrzyć się w specjalne nakładki, które przykleja się na spód nóg meblowych. Zazwyczaj są wykonane z delikatnego filcu, który w znacznej mierze zabezpieczy powierzchnie przed szurającymi po nich nogami mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *