Czy kamienne podłogi w jadalni mogą ulec zniszczeniu?

Dostępność materiałów budowlanych jest dzisiaj tak duża, że projektanci wnętrz mogą swobodnie przebierać wśród zróżnicowanych surowców, z których zaprojektują elementy wykończenia wnętrza, takie jak podłogi. Chcąc zwiększyć trwałość podłóg, często odchodzi się od klasycznych podłóg drewnianych, które niewątpliwie są uniwersalnym i bardzo estetycznym rozwiązaniem, a idzie w kierunku podłóg kamiennych. Często korzysta się z takich materiałów podczas budowy podłóg w kuchni, łazience, czy jadalni, w której podłoga będzie intensywnie eksploatowana, przez co znacznie bardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Meble jadalniane często niszczą podłogi ze względu na to, że podczas ich standardowego eksploatowania regularnie się twardymi i masywnymi nogami krzeseł i stołów. Zastosowanie podłogi kamiennej jest poniekąd rozwiązaniem, jednak nie uchroni podłogi całkowicie przed zniszczeniem.

Jak wytrzymałe są podłogi kamienne?

Podłogi kamienne są o wiele trwalsze od podłóg drewnianych, przez co lepiej sprawdzą się w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, że meble jadalnianie nie uszkodzą takich podłóg w żadnym stopniu. Standardowa terakota także ulega przecieraniu się, co po kilkunastu latach użytkowania może nie wyglądać zbyt estetycznie. Lepszy w tym przypadku będzie gres, który jest wykonany z jednolitej bryły i nawet po przetarciu się powierzchni nie odznacza się znacznie wyglądem od reszty podłogi. Ostatecznie trwałość podłóg kamiennych może być jednak dłuższa nawet dwu lub trzykrotnie większa niż podłóg drewnianych. Nie zawsze jednak warto się na nie decydować.

Jaka podłoga do jadalni?

Myśląc w dłuższej perspektywie, należy wziąć pod uwagę, że podłogi kamienne są bardzo trudne do odrestaurowania. Szlifowanie kamienia jest bardzo trudne, a w przypadku terakoty doprowadzenie jej do pierwotnego wyglądu wręcz niemożliwe. Podłogi drewniane zaś można bardzo łatwo odrestaurować za pomocą procesu cyklinowania, a nawet duże ubytki drewna można zniwelować specjalnymi żywicami. Pozwoli to po kilkunastu latach na szybkie doprowadzenie podłogi do takiego stanu, jakby była nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *